(050) 266 70 92
офіс в Харкові
(050) 641 13 24
офіс в Ізюмі
(093) 348 06 45
офіс в Києві
(050) 161 85 55
офіс в Балаклії
Замовити дзвінок

Правила ведення обліку товарних запасів

26 січ 2022

Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 (далі – Наказ № 496) затверджено Порядок, який визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку (далі – ФОП)

Правила ведення обліку товарних запасів

Затверджено Порядок, який визначає правила ведення обліку товарних запасів

 Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 (далі – Наказ № 496) затверджено Порядок, який визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку (далі – ФОП), які відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зобов’язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об’єкті) такого ФОП.

Як підприємці мають вести «товарний облік»

За загальним правилом та зважаючи на зміст ведення бухгалтерського обліку, обов’язок ведення саме бухгалтерського обліку всіх активів та зобов’язань поширюється лише на юридичних осіб. ФОП бух облік не ведуть. Проте податківці намагалися зобов’язати ФОП вести облік товарів хоча б у певних випадках. І таким випадком наразі є торгівля товарами у поєднанні з розрахунковими операціями. Так, із серпня 2020 року були внесені зміни до Закону про РРО, і тепер деякі категорії ФОП повинні вести товарний облік.

Товарний облік повинні вести ФОП, які торгують товарами та здійснюють розрахункові операції і належать до таких груп:

 • Всі ФОП на загальній системі;
 • Всі ФОП на єдиному податку 3-ї групи за ставкою 3% (платники ПДВ);
 • Всі ФОП на єдиному податку будь-якої групи, які торгують такими трьома групами товарів:
 • технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту;
 • лікарськими засобами та виробами медичного призначення (ветеринарних препаратів та засобів для лікування тварин це не стосується)
 • ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Товарний облік не ведуть ФОП-єдинники, які одночасно:

 • перебувають на єдиному податку 1,2 та 3-ї групи за ставкою 5% (неплатники ПДВ);
 • не торгують трьома групами товарів, що зазначені вище

Документальне забезпечення товарного обліку

Оскільки ФОП не ведуть бух облік, то до них не застосовуються норми Закону про бух облік, зокрема, ті, які визначають поняття первинного документа. Тому у п.2 розділу I Порядку № 496 надано власне визначення двох «документальних» понять:

 • документи, які підтверджують облік та походження товарів
 • первинні документи – це опис залишку товарів на початок обліку.

Обмеження та відповідальність

Пунктом 9 розділу ІІ Порядку № 496 заборонено продаж товарів, на які у місцях продажу таких товарів (господарських об’єктах) відсутні:

 • первинні документи, записи про які внесено до Форми обліку
 • відповідні записи у Формі обліку про наявні первинні документи
 • первинні документи і записи у Формі обліку про такі первинні документи

Норма Закону РРО, що регулює цей момент, міститься у п.12 ст. 3 закону про РРО:

СГ повинні здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Відповідальність ФОП за неведення товарного обліку або ведення з помилками та не в повному обсязі, ненадання Форми обліку та первинних документів під час перевірки, передбачена ст..20

Закону про РРО А саме:

 • за реалізацію товарів, які не обліковані згідно з Порядком № 496
 • за ненадання контролерам під час перевірки Форми обліку та первинних документів на всі товари, що не реалізовані, але знаходяться у місті продажу, - застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (наразі це 170грн.)

 

Звертаємо увагу на такий момент: оскільки ФОП є вільним у встановленні цін, за якими він продає свій товар, виникає питання, яким чином при перевірці будуть визначати «ціни реалізації» товару, якщо ФОП може змінювати цю ціну на власний розсуд хоч щодня. Оскільки вимоги товарного обліку поширюються лише на тих ФОП, які проводять розрахункові операції, скоріше за все контролери будуть дивитися на ціни товарів, запрограмовані в РРО.

Штрафні санкції, передбачені ст..20 Закону про РРО, застосовуються лише до тих ФОП, які зобов’язані вести товарний облік.

Хочемо впевнити, що фахівці АО «SPRAVAR» допоможуть Вам вирішити всі неправомірні заходи щодо Вас та Вашого бізнесу.

Всі матеріали
З'явилися питання?
Заповніть форму і ми передзвонимо протягом 5 хвилин!