Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 (далі – Наказ № 496) затверджено Порядок, який визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку (далі – ФОП)
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 (далі – Наказ № 496) затверджено Порядок, який визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку (далі – ФОП), які відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зобов’язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об’єкті) такого ФОП.
Як підприємці мають вести «товарний облік»
За загальним правилом та зважаючи на зміст ведення бухгалтерського обліку, обов’язок ведення саме бухгалтерського обліку всіх активів та зобов’язань поширюється лише на юридичних осіб. ФОП бух облік не ведуть. Проте податківці намагалися зобов’язати ФОП вести облік товарів хоча б у певних випадках. І таким випадком наразі є торгівля товарами у поєднанні з розрахунковими операціями. Так, із серпня 2020 року були внесені зміни до Закону про РРО, і тепер деякі категорії ФОП повинні вести товарний облік.
Товарний облік повинні вести ФОП, які торгують товарами та здійснюють розрахункові операції і належать до таких груп:
Товарний облік не ведуть ФОП-єдинники, які одночасно:
Документальне забезпечення товарного обліку
Оскільки ФОП не ведуть бух облік, то до них не застосовуються норми Закону про бух облік, зокрема, ті, які визначають поняття первинного документа. Тому у п.2 розділу I Порядку № 496 надано власне визначення двох «документальних» понять:
Обмеження та відповідальність
Пунктом 9 розділу ІІ Порядку № 496 заборонено продаж товарів, на які у місцях продажу таких товарів (господарських об’єктах) відсутні:
Норма Закону РРО, що регулює цей момент, міститься у п.12 ст. 3 закону про РРО:
СГ повинні здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
Відповідальність ФОП за неведення товарного обліку або ведення з помилками та не в повному обсязі, ненадання Форми обліку та первинних документів під час перевірки, передбачена ст..20
Закону про РРО А саме:
Звертаємо увагу на такий момент: оскільки ФОП є вільним у встановленні цін, за якими він продає свій товар, виникає питання, яким чином при перевірці будуть визначати «ціни реалізації» товару, якщо ФОП може змінювати цю ціну на власний розсуд хоч щодня. Оскільки вимоги товарного обліку поширюються лише на тих ФОП, які проводять розрахункові операції, скоріше за все контролери будуть дивитися на ціни товарів, запрограмовані в РРО.
Штрафні санкції, передбачені ст..20 Закону про РРО, застосовуються лише до тих ФОП, які зобов’язані вести товарний облік.
Хочемо впевнити, що фахівці АО «SPRAVAR» допоможуть Вам вирішити всі неправомірні заходи щодо Вас та Вашого бізнесу.
Всі матеріали