(050) 266 70 92
офіс в Харкові
(050) 641 13 24
офіс в Ізюмі
(093) 348 06 45
офіс в Києві
(050) 161 85 55
офіс в Балаклії
Замовити дзвінок

Право на «відключення» - чи має право працівник бути оффлайн у позаробочий час?

06 кві 2021

Для кожного з нас актуальним є питання – чи мають право турбувати працівника з роботи, коли робочий час вже закінчився? Або директор вимагає бути на зв’язку у вихідні дні? Чи можна цьому зарадити і чи маєте Ви право відключити свій смартфон або комп'ютер у позаробочий час.

Право на «відключення» - чи має право працівник бути оффлайн у позаробочий час?

Охорона праці кожного найманого працівника чітко закріплена на законодавчому рівні, проте такою самою аксіомою має стати й охорона відпочинку усіх, хто працює.

В Україні надурочна робота в цілому заборонена, проте відсутні будь-які правові обмеження для роботодавців вимагати від своїх працівників перебування «в межах доступу» в позаробочий час. В контексті світових тенденцій, український уряд та уряди інших держав мають сформувати свою позицію з цього питання, врахувавши питання балансу інтересів працівників і вимог бізнесу.

В січні цього року представники Європейського парламенту закликали Європейську комісію розробити проект закону, який би закріплював right to disconnect (право на відключення) в законодавстві як одне із фундаментальних прав працівників, оскільки поки на рівні Європейського Союзу немає жодного законодавчого акту, який би закріплював напряму право на відключення.

Право на відключення вперше було згадане у рішенні Палати з трудових спорів Верховного Суду Франції в 2001 році. Верховний Суд зазначив, що «той факт, що працівник не був доступний по телефону в неробочий час не може розглядатися як порушення трудової дисципліни». В 2017 році набули чинності зміни до Трудового кодексу Франції, які закріплюють право на відключення, відповідно до положень якого кожного року роботодавці повинні проводити переговори з працівниками та закріпити його в документах компаній, де працює понад 50 працівників.

У грудні 2018 року дані норми були введені і в законодавство Іспанії шляхом прийняття Data Protection Act (Закон із захисту персональних даних), який містить приписи, присвячені праву на відключення. Даним правом користуються всі працівники державного та приватного секторів, проте з приміткою — «якщо це можливо, виходячи із характеру трудових відносин». Якщо у Франції та Іспанії право на відключення поширюється на всіх працівників, то в Італії, яка теж доповнила своє законодавство у 2017 році, право на відключення стосується лише працівників, які зайняті у так званій «smart work» (виконання роботи в будь-якому місці та за гнучким графіком).

Подібні регуляції застосовані у Словаччині, Бельгії, Чилі, Аргентині, обговорення та розробка окремих проектів по праву на відключення тривають в Канаді, Індії, на Філіппінах. Наразі активні дискусії по зміні законодавства продовжуються і у 8 країнах ЄС — Німеччині, Фінляндії, Ірландії, Люксембурзі, Литві, Мальті, Швеції та Словенії. У Німеччині деякі компанії самостійно ухвалюють політику щодо реалізації права на відключення, наприклад, у правилах Volkswagen зазначено, що менеджери не можуть відправляти «мейли» працівникам через 30 хвилин після завершення робочого дня.

Поняття «право на відключення» з’явилось у вітчизняному правовому полі у лютому 2021 року, коли набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання дистанційної, надомної роботи та роботи із застосуванням гнучкого режиму робочого часу». Так, у ст. 60 Кодексу Законів про працю України зявилось визначення поняття «періоду відключення» — працівнику, який виконує дистанційну роботу, гарантується період вільного часу для відпочинку (період відключення), під час якого працівник може переривати будь-який інформаційно-телекомунікаційний зв’язок з власником або уповноваженим ним органом, і це не вважається порушенням умов трудового договору або трудової дисципліни. Період вільного часу для відпочинку (період відключення) визначається у трудовому договорі про дистанційну роботу.

Поширення цифрових технологій поряд з полегшенням життя найманих працівників, також несе значні ризики перепрацювання через постійне «включення» через різноманітні сучасні гаджети. Комунікація з робочих питань у неробочий час має стресовий ефект, адже працівникові необхідно «перемикати» свої соціальні ролі, що результує також у напруженість у відносинах з близькими людьми. Світові тренди регулювання трудових відносин все більше концентруються на забезпеченні ефективної політики в царині гідного відпочинку, аж до експериментів із впровадженням 4-денного робочого тижня, що нещодавно презентував уряд Іспанії.

Законодавче закріплення чітких механізмів реалізації права на відключення, та ще важливіше — ефективна практика його використання (наприклад, додавання до колективного договору пункту щодо відключення робочих поштових серверів після закінчення робочого дня тощо) — це шлях як до покращення життя та здоров’я кожного конкретного працівника, так і ключ до підвищення продуктивності праці, адже працівник, що може в повній мірі реалізувати своє право на відпочинок, апріорі буде більш ефективно виконувати свої трудові обов’язки.

Всі матеріали
З'явилися питання?
Заповніть форму і ми передзвонимо протягом 5 хвилин!