(050) 266 70 92
офіс в Харкові
(050) 641 13 24
офіс в Ізюмі
(093) 348 06 45
офіс в Києві
(050) 161 85 55
офіс в Балаклії
Замовити дзвінок

Штрафи для роботодавців за дискримінацію у вакансіях: ключові моменти

06 січ 2022

З 8 січня 2022 року в Україні набирає чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі» від 10 вересня 2021 року № 1750-IX, згідно з яким із працедавців стягуватимуть штрафи у розмірі 65 000 грн.

Штрафи для роботодавців за дискримінацію у вакансіях: ключові моменти

Якщо вони вказуватимуть у вакансіях стать працівників, вік та інші дискримінаційні формулювання, наприклад: «На роботу запрошуються чоловіки» або «На вакансію розглядаються жінки віком 25–35 років» тощо. Це новы зміни у трудовому праві.                                                  

Варто згадати, що в Україні ще з 1996 року діє Закон України «Про рекламу» від 3 липня 1996 року № 270/96-ВР, який забороняє будь-яку дискримінацію за статтю, віком, кольором шкіри, політичним та релігійним переконанням. Однак зміни до цього Закону, які дозволяють штрафувати роботодавців, що його ігнорують, набирають чинності тільки з 8 січня.                                                                                                                                         

Отже, розглянемо всі важливі нюанси оновлень у законодавстві.                                         

За які саме формулювання у вакансіях передбачено штрафи:                                             

Стаття 24-1 Закону України «Про рекламу» передбачає штрафи за:

  • вказання віку кандидатів;
  • пропозицію роботи лише жінкам/чоловікам (виняток — специфічна робота, яку може виконувати виключно особа певної статі);
  • висування вимог:
  • що надають перевагу жінкам/чоловікам, представникам певної раси, кольору шкіри (виняток –випадки, визначені законодавством, та випадки специфічної роботи, яку може виконувати виключно особа певної статі);
  • щодо політичних, релігійних та інших переконань;
  • щодо членства в профспілках тощо;
  • щодо етнічного та соціального походження;
  • щодо майнового стану;
  • щодо місця проживання;
  • за мовними або іншими ознаками.

Контролюючим органом, який буде перевіряти й штрафувати роботодавців є Державна служба України з питань праці. Але поскаржитися на дискримінацію може будь-яка людина, яка побачила оголошення про працевлаштування, в якому є ознаки дискримінації за статтю.       Також поскаржитися можна у тому випадку, якщо людині відмовили у працевлаштуванні через її стать або за іншими дискримінаційними ознаками.    Але, якщо нормативно-правовими актами встановлена заборона про використання жіночої праці на певній роботі, роботодавець має повне право вказати у відповідних оголошеннях (вакансії) інформацію про те, що йому необхідні лише чоловіки. У цьому випадку з роботодавця не повинні стягуватися штрафи, передбачені Законом.                    

Для роботодавців передбачений штраф у десятикратному розмірі від мінімальної зарплати в Україні на момент скоєння порушення. На сьогодні вона складає 6500 грн, тобто роботодавець повинен сплатити штраф у розмірі 65 000 грн. І це лише за одне виявлене порушення. Штрафи будуть стягуватися за кожне порушення, про яке стане відомо Державній службі України з питань праці.                                                          

Відповідальність за порушення розподілу оголошень (реклама) на вакансії встановлюється Законом України «Про рекламу» відповідно до частини 3 статті 24-1.      

Заплатити штраф роботодавець повинен у 15-денний строк з моменту проведення Держпрацею перевірки та вручення роботодавцю відповідного акту про виявлені порушення.                                                                                                                                    

У випадку, якщо роботодавець не сплачує штраф у 15-денний термін та не оскаржує документ, Держпраця може звернутися до суду для примусового стягнення штрафу. У такому випадку до розміру штрафу додаються ще судові витрати (у тому разі, якщо роботодавець програє у суді). За повторні порушення Закону № 270 передбачені ті ж самі штрафи, що й за перше порушення.                                                                                         

До 8 січня 2022 року у вас є можливість змінити формулювання у своїх вакансіях.

Всі матеріали
З'явилися питання?
Заповніть форму і ми передзвонимо протягом 5 хвилин!