(050) 266 70 92
офіс в Харкові
(050) 641 13 24
офіс в Ізюмі
(093) 348 06 45
офіс в Києві
(050) 161 85 55
офіс в Балаклії
Замовити дзвінок

Відпустки для татусів

19 кві 2021

Сьогодні партнерські пологи, які давно стали звичною справою у більшості країн світу, набирають популярності і в Україні. Проте після народження дитини до сих пір основне навантаження лягає на плечі жінок. Одна з причин — законодавчі прогалини, які обмежують права чоловіків на відпустку при народженні чи для догляду за дитиною. Змінити цю ситуацію покликаний новий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» від 15.04.2021 р. № 1401-IX (законопроект № 3695 від 19.06.2020 р.).

Відпустки для татусів

Законодавці пропонують додати до існуючого переліку новий вид відпустки — одноразову оплачувану відпустку при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів. Відпустка при народженні дитини може бути надана одній із таких осіб: чоловіку, дружина якого народила дитину; батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови, що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Простіше кажучи, тут мається на увазі «цивільний шлюб» або його правильна назва співжиття (чи фактичні шлюбні стосунки); бабусі, або дідусю, або іншому повнолітньому родичу дитини, який фактично здійснює догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Як бачимо, татусям нарешті надали право на оплачувану відпустку у зв’язку з цією радісною подією. Тривалість такої відпустки — до 14 календарних днів. Прийменник «до» фактично означає, що можна брати і меншу кількість днів, але навряд чи хтось із працівників виявить таке бажання. Така відпустка надаватиметься без урахування святкових та неробочих днів. Простіше кажучи, тут діють схожі правила, як і з продовженням щорічної відпустки на святкові та неробочі дні. До речі, нагадуємо, що перелік святкових і неробочих днів, робота в які не проводиться, наведено у ст. 73 КЗпП. Тож саме ці дні не враховуються при визначенні тривалості таких відпусток. Законодавець визначив таку відпустку як соціальну та одноразову, тож поділ цієї відпустки на частини не допускається.

Скористатися відпусткою при народженні дитини можна буде не пізніше трьох місяців з дня народження дитини. Тобто відлік беремо саме з дати народження дитини. У разі її невикористання протягом дозволеного законодавством часу право на таку відпустку у працівника «згорає», а отже, і ніякої грошової компенсації за неї не буде.

Майте на увазі, якщо ваш працівник таки зібрався у таку відпустку, відмовити у її наданні роботодавець не має права.

Всі матеріали
З'явилися питання?
Заповніть форму і ми передзвонимо протягом 5 хвилин!