(050) 266 70 92
офіс в Харкові
(096) 409 10 40
офіс в Києві
(050) 554 14 17
офіс в Балаклії
Замовити дзвінок

Стягнення аліментів (відповіді на основні питання)

07 гру 2021

Одним із найголовніших та найважливіших обов’язків батьків, що випливає не тільки з установлених моральних принципів нашого суспільства, а й чинного законодавства, є моральне виховання та матеріальне утримання дитини.

Стягнення аліментів (відповіді на основні питання)

Це, зокрема, виявляється в забезпеченні неповнолітньої дитини мінімально необхідними благами, що потрібні для її життя та виховання.

В цій статті ми розглянемо основні питання цивільного права про сплату аліментів.

  1. Аліменти як спосіб виконання батьківського обов’язку.

Аліменти є одним із способів виконання батьками обов'язку по утриманню дитини до досягнення нею повноліття. Стягнення аліментів не залежить від того, чи знаходяться в шлюбі батьки дитини, розлучені вони або взагалі не перебували в ньому. Аліменти на дитину стягуються на користь одного з батьків, з яким проживає дитина, є його власністю і повинні використовуватися за цільовим призначенням, тобто саме на утримання дитини.

  1. Які способи стягнення аліментів?

Положеннями статті 181 Сімейного кодексу України  передбачено 2 способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину:

1) за домовленістю між батьками (добровільний порядок). У цьому випадку добровільна сплата аліментів проводиться на підставі заяви одного з батьків про відрахування аліментів з його заробітної плати, пенсії, стипендії.

Також, Сімейним Кодексом України передбачено, що батькам надано право укласти договір про сплату аліментів на дитину. Розмір аліментів сторони визначають за домовленістю між собою, але за жодних обставин він не може бути меншим за 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.  Договір має бути укладений письмово та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі невиконання батьком (матір'ю) свого обов'язку за договором стягнення аліментів здійснюється не за судовим рішенням, а на підставі виконавчого напису нотаріуса органом державної виконавчої служби.

2) за рішенням суду (судовий порядок). У разі неможливості досягнення між батьками угоди про добровільне відрахування (сплату) одним з них аліментів, кошти на утримання дитини (аліменти) можуть бути присуджені за рішенням суду у частці від доходу платника і (або) у твердій грошовій сумі (статті 183, 184 Сімейного Кодексу України).

 

  1. Який мінімальний і максимальний розмір аліментів?

         Мінімальний гарантований розмір аліментів станом на 1 грудня 2021 року становить:

  • для дітей віком до 6 років – 1050,00 грн,
  • для дітей віком від 6 до 18 років – 1309,00 грн.

         Максимальний розмір аліментів, які можуть стягнути на підставі судового наказу – 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, а саме на дитину до 6 років – 21 000 грн, а для дитини від 6 років до 18 років – 26 180 грн.

   4.   Що впливає на розмір аліментів?

         При визначенні розміру аліментів суд бере до уваги обставини, визначені в статті 182 Сімейного кодексу України, а саме:

  • стан здоров'я та матеріальне становище дитини;
  • стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
  • наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
  • доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
  • інші обставини, що мають істотне значення.

 

  1. Чи можна стягнути аліменти з безробітного?

         Мати і батько в однаковій мірі зобов’язані утримувати свою дитину до досягнення нею повноліття, незалежно від того, чи працюють вони.

         Суд може присудити стягнення аліментів у частці від доходу. Однак, бувають ситуації, що під час судового розгляду у відповідача був дохід і робота, але після винесення судового рішення навмисно чи ні, платник аліментів став безробітним.

         Якщо платник влаштувався на роботу, то аліменти будуть вираховуватися з призначеної заробітної плати. Якщо платник не влаштувався на роботу, або якщо він не став на облік в центрі зайнятості, то аліменти будуть нараховуватися, виходячи із середньої заробітної плати за місцем реєстрації.

         Якщо відповідач став безробітним, вже після рішення суду, але при цьому став на облік в центрі зайнятості, аліменти будуть відраховуватися з одержуваної ним допомоги по безробіттю.

         Крім того, якщо платник не став на облік у центрі зайнятості, або отримує непостійний дохід чи заробітна плата виплачується частково у натуральному вигляді, особа, яка стягує аліменти, має право звернутися суду з позовною заявою щодо стягнення аліментів у твердій грошовій сумі.

 

  1. Чи можна стягнути аліменти за минулий час?

Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть до суду докази того, що він вживав заходів для отримання аліментів з відповідача, але не міг їх отримати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за 3 роки (стаття 194 СК України).

 

  1. Які заходи впливу застосовуються до осіб, що мають заборгованість зі сплати аліментів?

         Положеннями статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

         За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, згідно частини 9 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

         1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

         2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

         3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

         4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

         За наявності заборгованості із сплати аліментів Ви можете звернутись до правоохоронних органів із заявою про притягнення боржника до адміністративної або кримінальної відповідальності.

 

  1. Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

         Якщо у Вас залишились питання або Вам необхідна допомога кваліфікованого спеціаліста з багаторічним стажем, радимо Вам не зволікати, а звернутися до АО «СПРАВАР», де Ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Всі матеріали
З'явилися питання?
Заповніть форму і ми передзвонимо протягом 5 хвилин!