(050) 266 70 92
офіс в Харкові
(050) 641 13 24
офіс в Ізюмі
(093) 348 06 45
офіс в Києві
(050) 161 85 55
офіс в Балаклії
Замовити дзвінок

Трудове право

03 бер 2021

Загальновідомо, що жартувати з інспекторами Держпраці це погана, а іноді і небезпечна ідея, оскільки інструменти впливу у «трудових перевіряючих» досить загрозливі. Проте не тільки у них.

Трудове право

У далекому 2017 році посадових осіб органів місцевого самоврядування наділили майже такими ж повноваженнями, як і трудових інспекторів Держпраці та її територіальних органів. Відповідно до п. 1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, до їх компетенції належало здійснення на відповідних територіях контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у порядку, встановленому законодавством та п. 2 ч. 3 ст. 34 того ж Закону надавав право навіть накладати штраф за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

І ось, нарешті, після декількох років очікування та багатьох змін і поправок, 27 квітня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб’єктів господарювання» від 04.03.2021 р. № 1320-IX. Згідно з його приписами, посадові особи місцевого самоврядування будуть обмежені тільки, так би мовити, «своїми підприємствами». Іншими словами, контролювати дотримання законодавства про працю та зайнятість населення вони зможуть лише в роботодавців, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад. Також наразі органи місцевого самоврядування позбавлені права накладати штрафи, складати протоколи про адміністративні правопорушення за ч.1-4 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою передбачена відповідальність за порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці.        
   
Підприємства, установи, організації, які не перебувають у комунальній власності, та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю також звільняються від нагляду з боку територіальних громад, оскільки у їх відношенні  повноваження органів місцевого самоврядування будуть обмежені виключно правом ініціювання перевірок — шляхом подання відповідних звернень до Держпраці та її територіальних органів.


Отже, після набрання чинності даним законом перевірки у роботодавців зможуть здійснювати тільки інспектори праці, що дає надію на підвищення ефективності законодавства про працю та зменшення фінансового навантаження на суб’єктів господарювання.

Зауважимо, що «візитною карткою» інспектора праці є його службове посвідчення. Службове посвідчення, за яким не оприлюднена інформація на офіційному сайті Державної служби України з питань праці, вважається недійсним, і такого псевдо перевіряючого ви можете не допускати.

Всі матеріали
З'явилися питання?
Заповніть форму і ми передзвонимо протягом 5 хвилин!