(050) 266 70 92
офіс в Харкові
(050) 641 13 24
офіс в Ізюмі
(093) 348 06 45
офіс в Києві
(050) 161 85 55
офіс в Балаклії
Замовити дзвінок

Висновок експерта у кримінальних правопорушеннях проти довкілля

18 жов 2021

Провадження у сфері кримінальних правопорушень проти довкілля становлять виняткову складність для юристів, адже вони вимагають експертності у галузях, які не належать до сфери права. З цих причин, сторони як правило звертаються до експерта для отримання кваліфікованого  висновку.

Висновок експерта у кримінальних правопорушеннях проти довкілля

Висновок експерта у кримінальних правопорушеннях проти довкілля

Підстави звернення до експерта можна поділити на обов’язкові та факультативні. Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 242 КПК України, слідчий або прокурор зобов’язані забезпечити проведення експертизи щодо визначення розміру матеріальних збитків, якщо потерпілий не може їх визначити та не надав документ, що підтверджує розмір такої шкоди, розміру шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяного кримінальним правопорушенням.

В інших випадках експерт може бути залучений факультативно, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.

При оцінюванні висновку експерта адвокату необхідно акцентувати увагу на наступному:

  1. Як вже зазначалося вище, кримінальне процесуальне законодавство розрізняє види проведених досліджень за колом суб'єктів судово-експертної діяльності, які можуть бути належним та допустимим доказом у кримінальному провадженні. Не може вважатися висновком експерта - висновок спеціаліста, наданий заявникові на підставі його заяви, навіть якщо відповідний документ має назву «висновок експерта» або подібну до неї.
  2. Якими НПА користувався експерт при дослідженні та складанні свого висновку? Використання експертом нормативних актів, що не були чинними на час проведення експертного дослідження, безапеляційно призводить до визнання експертизи недопустимим доказом.
  3. Який правовий статус у документів, що були використані експертом при складанні висновку? Використання експертом документів, які не мають належного процесуального походження та не є частиною матеріалів кримінального провадження, гарантовано роблять висновок експерта неналежним доказом відповідно до доктрини Плодів отруйного дерева (Fruit of the Poisonous Tree), про яку ми поговоримо в інших статтях та детально і на прикладах розкриємо принципи застосування цього стандарту ЄСПЛ.
  4. Чи проведена експертиза в межах відкритого кримінального провадження? Недотримання органом досудового розслідування порядку отримання доказів свідчить про порушення норм КПК України та, як наслідок, такі докази визнаються недопустимими та не можуть бути використані при прийнятті процесуальних рішень.

 Висновок експерта має ключове значення при встановленні обставин кримінального провадження. У злочинах проти довкілля встановлення шкоди, завданої довкіллю є обов’язковою. Будь-які порушення та невідповідності з вимогами процесуального законодавства можуть бути підставами для оскарження даного висновку та визнання такого доказу недопустимим.

Всі матеріали
З'явилися питання?
Заповніть форму і ми передзвонимо протягом 5 хвилин!